HAKKINDA

Kitapları çok satanlar kategorisinden uzun süre inmeyen İngiliz yazar Jason Goodwin’in ilk kitabı Yeniçeri Ağacı, 40’dan fazla dile çevrildi. Bununla birlikte uluslararası arenada yayına girdiği pek çok ülkede çok satanlar arasına girdi. 19. yüzyıl İstanbul’unda yaşayan haremağası Yaşim’in dedektiflik maceralarının anlatıldığı seri, beş kitaptan oluşuyor.

Jason Goodwin hakkında

1964 doğumlu İngiliz yazar, Cambridge Üniversitesi’nde Bizans Tarihi okudu. Ardından eskiden beri hayali olan bir işe girişti ve The Gardens Gunpowder: Travels Through India and China in Search of Tea (Barut Bahçeleri: Çayın Peşinde Çin ve Hindistan’a Seyahatler) kitabını yazdı. Bunun için kitabın adından da anlaşılacağı üzere, büyükannesinin hayatını geçirdiği Hindistan’a ve Çin’e bir yolculuğa çıktı. Çayın tarihini anlattığı kitap, Thomas Cook Travel Book Award’da finale kaldı.

Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra bambaşka bir yolculuğa çıktı. Avrupalı yeni komşularıyla tanışmak için Polonya’dan İstanbul’a yürüdü. Tam altı ayda! Ve bu macerada yaşadıklarını On Foot to the Golden Horn: A Walk to Istanbul (Bir Ucu Altın Boynuz) kitabında anlattı. Bu kitabıyla ise 1993’te John Llewellyn Rhys Ödülü’nü aldı.

İstanbul’un bulunduğu bölgedeki sosyokültürel ve tarihi etkisini keşfetmesiyle bundan çok etkilenen Goodwin, Lords of Horizons: A History of the Ottomon Empire (Ufukların Efendisi Osmanlılar) kitabını yazdı. Ama her zaman bir roman yazmak istiyordu. Ve ilk romanı Yeniçeri Ağacı ile 2007 Egdar Allan Poe Ödülü’nü kazandı. Bunun devamı olarak yazdığı Yılanlı Sütun ise CWA Ellis Peters Tarihi Polisiye Ödülü’ne aday gösterildi.

Evli ve dört çocuk sahibi olan Jason Goodwin, İngiltere’de yaşıyor.

Serinin ilk kitabı: Yeniçeri Ağacı

Serinin ilk kitabı Yeniçeri Ağacı, 1836 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda geçiyor. Dönemin padişahı 2. Mahmut, Batı’ya ayak uydurma gayretiyle yenilik hareketlerine girişirken bir yanda da devlet içindeki karışıklıklarla uğraşmaktadır. Bu sırada Asakir-i Mansure-i Muhammediye mensubu bir subayın cesedi bulunur. Eş zamanlı olarak Sultan’ın gözdelerinden biri haremde boğularak öldürülür. Bunun üzerine Sultan 2. Mahmut, cinayetleri aydınlatması için hızlılığıyla ünlü Haremağası Yaşim’i görevlendirir. Yaşim’in katilleri bulmak için 10 günü vardır ve bu kısa süre içinde şüpheleri onu 400 yıldır imparatorluğun simgesi olmuş yeniçerilere götürür.

Kitabın künyesi

Pegasus Yayınları

Yazar: Jason Goodwin

İngilizceden çeviren: Fethi Aytuna

Sayfa:376

Basında çıkanlar

“Jason Goodwin’in bir tarihi polisiyesini okuduğunuzda, adeta bir sihirli halıya binip dünya üzerindeki en egzotik yere yolculuğa çıkıyorsunuz.” Marilyn Stasio, The New York Times Book Review

“Tarihi bilgi ile ustalıkla çizilmiş karakterlerin buluştuğu bu polisiye roman (Yeniçeri Ağacı) gayet eğlenceli ve kaliteli.” Sunday Telegraph

“Goodwin akıllardan çıkmayacak bir karakter yaratmış.” The Independent

“Osmanlı tarihi üzerine çalışmalarıyla tanınan Goodwin’in ilk romanı oldukça etkileyici. (…) Yazar, o coğrafyayı canlı bir şekilde anlatma konusunda çok başarılı.” Publishers Weekly